Co si balím jako nezkušená poutnice a cestovatelka🎒? Napíšu ti seznam a rovnou k tomu přihodím, co se mi hodilo, a co byla blbost. Svoji pouť jsem šla trasou Camino primitivo.
Výbavu rozdělim na čtyři kategorie:
▶︎ základní výbava
▶︎ kosmetika
▶︎ oblečení
▶︎ elektronika, jídlo, ostatní
ZÁKLADNÍ VÝBAVA
BATOH: Osprey Tempest 30 l
PLÁŠTĚNKA NA BATOH: nebyla součástí batohu
KARIMATKA: skládací z Husky– tu jsem hned druhý den nechala na ubytování, nevyužila jsem ji nikde a zbytečně zabírala místo
SPACÁK: letní spacák z Husky, je tenoučký a vzhledem k tomu, že jsem jela na přelomu duben/květen a na trase byla velká zima (kolem 5 stupňů), tak bych volila teplejší spacák. Předtím jsem ho pořizovala s myšlenkou, že pojedu v červnu a hlavně jsem myslela, že na trase bude teplo.
LEDVINKA: skvělá volba na doklady, mobil a malé jídlo, které máš hned po ruce
TREKOVÉ HOLE: využívala jsem každý den a doslova mě zachraňovaly, byly skvělým parťákem do kopce, z kopce, na přeskakování potoků a ve chvílích, kdy jsem nemohla
NEPROMOKAVÝ VAK NA OBLEČENÍ: další důležitá věc z výbavy, při velkých lijácích mi do nich neprotekla voda a oblečení zůstalo suché
HYDROVAK: neumím si představit, že bych si pokaždé, když se potřebuji napít musela sundat batoh (10 kg bez vody a jídla) a poté ho nandat! To by mohla být olympijská disciplína 😀 Měla jsem 2 litry, ale s plným batohem se do něj vešlo kolem 1,5 litru. Dokoupila jsem si ochrannou krytku na pítko, když válíš někde batoh, tak aby zůstávalo stále čisté.
ORTÉZA NA KOLENO: vím, že mě bolí pravé koleno, když chodím z kopce, tak jsem si fixaci brala. Tento bod je důležitý, když o svých bolestech víš dopředu nebo si jej vzít preventivně, jelikož na trase Camino Primitiva chodíš dost nahoru a dolů.
NAFUKOVACÍ POLŠTÁŘEK: nakonec jsem nebrala!
PLÁŠTĚNKA: z Decatlonu, brala jsem pláštěnku, abych do ní mohla schovat také batoh. Musím říct, že například celý deštivý den moc nezvládla, ale nemám zkušenost s jinými pláštěnkami (možná je efekt stejný). Po chvílí je pláštěnka z druhé strany vlhká a jdeš tak celý den ve vlhku, mokru a zimě.
SLUNEČNÍ BRÝLE
PLÁTĚNOU TAŠKU: využívala jsem na nákupy do města a bylo to super!
KOSMETIKA A LÉKY
Měla jsem vše ve dvou kosmetických taštičkách.
UZAVÍRATELNÉ PYTLÍKY: nejlepší volba! Měla jsem v nich kopii dokladů, v dalším pytlíku nabíječky, v dalším jsem nosila mokré oblečení, další jsem měla na odpadky
JEHLA A NIT: nevyužila jsem, legíny se mi na konci protrhly mezi nohama, ale byla taková zima, že jsem měla kraťasy a na tom legíny s dírou a bylo to ok
PINZETA: nevyužila jsem
KOLÍČKY NA PRÁDLO: nevyužila jsem, prádlo jsem sušila na židlích, kolem postele a všude, kde se dalo
NÁPLASTI NA PUCHÝŘE, NORMÁLNÍ NÁPLASTI A LEUKOPLAST: musela jsem dokupovat! Na celé trase jsem měla 4 puchýře (2 na každé noze) a vlivem vlhka a mokra se mi nehojily dobře. Náplasti jsem musela jednou dokupovat. Vždy jsem si nalepila náplast na puchýř a přelepila ji leukoplastí a celý den tohle kombo drželo krásně.
OBINADLO: nakonec jsem využila na kotník, rozhodně doporučuju vzít!
DESINFEKCE VE SPREJI: využívala jsem především na ošetření puchýře
KINDERIL: na cestu do autobusu
LÉKY: na průjem, na horečku, na bolest- využila jsem léky na bolest a horečku
HOŘČÍK: užívala jsem každý večer na křeče
ALGESAN: krém na namožené svaly, mazala jsem si s ním lýtka v křeči, kolena, namožený kotník a přišlo mi, že zabral hezky
MĚŠÍČKOVÁ MAST: využívala jsem denně na ošetření nohou, po sprše jsem si nohy namazala. Doporučuji ti jakýkoliv hodně mastný krém, který se hned nevsákne (vazelína, apod.)
KRÉM NA OPALOVÁNÍ: nevyužívala jsem
JELENÍ LŮJ: bez toho, bych neodjela! 😀
PASTA A KARTÁČEK: pastu jsem měla připravenou jen na ten měsíc, abych nebrala zbytečně plné balení
VLHČENÉ UBROUSKY: využívala jsem často, koupila jsem malé balení v Lídlu
MINI SPRCHÁČ
TUHÉ MÝDLO NA PRANÍ: to bylo skvělé, jen ten papírový obal, ve kterém byl moc skvělý nebyl a hned po prvním praní se rozmočil, mýdlo jsem poté nosila v uzavíratelném sáčku (ještě, že jsem jich brala tolik). Možná bych příště vzala jen půl mýdla.
ŠAMPÓN, KONDICIONÉR: v mini balení
TONIKUM NA OBLIČEJ: ráno si umývám obličej speciálním mýdlem a musím říct, že když jsem si to neuměla představit, tak bych se bez něj obešla, použila bych třeba sprchač nebo šampón, ale těch pár týdnů to pleť snese
BALZÁM NA VLASY: používám na rozčesávání, přelila jsem ho do mini balení, ale také to byla zbytečnost, kterou jsem stejně tolik nevyužívala (při balení mi to přišlo velmi důležité, jelikož je to součástí mé domácí rutiny)
DEODORANT: nepoužívala jsem 😀
VŮNĚ: nepoužívala jsem 😀vzhledem k chladnému počasí jsem nosila bundu, která byla nasáklá potem, a protože na ubytovnách byla zima a neuschla by mi do druhé dne, tak jsem ji neprala a smrděla jsem. Takže vůně ani deodorant to už nezachránily.
MASKA NA SPANÍ: použila jsem asi jednou
ŠPUNTY DO UŠÍ: nepoužívala jsem. Při usínání jsem si nasadila sluchátka s podcastem a bylo to. Pokud víš, že máš lehké spaní, tak bych je vzala, protože poutníci opravdu chrápou. Mě to v noci nebudilo.
OBLEČENÍ
KVALITNÍ BOTASKY: Rozhodovala jsem se mezi botaskami a pohorkami (vzhledem k horám), ale nakonec vyhrály botasky a rozhodně je doporučuji! Ano, na některých úsecích bych byla raději, kdybych měla pevné pohory, které mi drží kotník. Ale, obecně na celou trasu doporučuji lehké boty a k tomu trekové hole. Měla jsem boty volné do šířky i do délky, protože noha napuchla do obřích rozměru (ukážu ti fotku v dalších článcích)
Já měla botasky INOV, dva roky prochozené (dle fotky vidíš, že už jsou lehce jeté). Udělaly se mi čtyři puchýře, tak nevím, čím přesně to bylo. Po příletu do Prahy jsem je vyhodila a jako další trekové botasky budu kupovat od jiné značky.
VOLNÉ PANTOFLE: využívala jsem vždy na ubytovně. Dokonce jsem s nimi jeden den šla do restaurace, protože jsem měla botasky promáčené. ANO, byla jsem typická Pecháček: ponožky a otevřené boty 😀
LEGÍNY
KRAŤASY
TEPLÁKY: na spaní, do města
BAVLNĚNÉ TRIKO: na spaní, do města
3x TREKOVÉ PONOŽKY, značka Voxx : tři kusy byly akorát, protože tenhle materiál špatně schnul, příště bych přibalila jedny bavlněné ponožky na noc, kdy se namažeš mastným krémem a nechceš si dávat trekové ponožky, které jsou upnuté
1x PONOŽKY do deště
3x KALHOTKY: stačily by dva kusy, měla jsem bavlněné a ty uschly do druhého dne
2x PODPRSENKA
RYCHLESCHNOUCÍ RUČNÍK
TEPLÁ MIKINA Hannah
TREKOVÁ BUNDA Hannah
TERMOTRIKO North Blank, teplé: často jsem ho nosila jako spodní triko
2x LEHKÁ SPORTOVNÍ TRIKA S DLOUHÝM RUKÁVEM
2x LEHKÁ SPORTOVNÍ TRIKA S KRÁTKÝM RUKÁVEM (do počasí v dubu/květnu a trasu Camino primitiva stačí jen 1 kus)
LEHKÁ ČELENKA
ZIMNÍ ČELENKA: velmi se hodila do nejvyšších hor
KŠILTOVKA: nejlepší věc do deště, nasadíš kšiltovku, na to kapuci od pláštěnky a neprší ti do obličeje!
NÁKRČNÍK: nosila jsem denně, příště bych vzala delší, jelikož jsem jej někdy nosila i jako roušku
PLÁTĚNÝ KAPESNÍK: na pot
chyběli mi RUKAVICE a do hor jsou v těchto měsících MUST HAVE (byl tam sníh)
ELEKTRONIKA, JÍDLO A OSTATNÍ
MALÁ KNIHA: četla jsem jen první dny
ZÁPISNÍK: první dny jsem si zapisovala, ale spíše jsem využívala diktafon na telefonu nebo si točila videa
NABÍJEČKA NA MOBIL
NABÍJEČKA NA HODINKY
KONCOVKA DO ZÁSUVKY
MALÝ STATIV: nevyužila jsem
SLUCHÁTKA DRÁTOVÁ: využívala jsem především na ubytovnách
POWEBANKA: využila jsem, ale není nutná, na všech ubytovnách, albergue je dost zásuvek
PROTEINOVÉ SUŠENKY: měla jsem asi 5 kusů a hodily se!
KÁVA V SÁČCÍCH: nevyužila jsem, jelikož nikde nebyla rychlovarná konvice
MALÝ NOŽÍK: využila jsem jen na krájení zeleniny
VIDLIČKA: 2v1 se lžící
MISKA SKLÁDACÍ: využívala jsem na jídlo, miska má také víko a využívala jsem ji jako misku
LAHEV: nevyužila jsem a na jednom ubytování ji nechala
Celkově hodnotím, že jsem nebrala blbosti, ale většinu věcí využila. Příště bych jen ještě víc zredukovala kosmetiku, přibalila rukavice a teplejší spacák.
Při balení na den D jsem měla lehkou paniku, věci jsem nemohla naskládat do batohu! 😀 Tím se mi taky na poslední chvíli zredukovaly věci a nebrala jsem například nafukovací polštářek, zrcátko a sušenky v pytlíku, které byly moc velké.
Každopádně ti DOPORUČUJI vyzkoušet si balení dříve než den před odletem, protože tu paniku ti nepřeji. Nezapomeň tam vše narvat a neboj, vše se tam vleze. Mě stačil bohatě 30 litrový batoh. Na letišti jsem měla váhu 10 kg bez vody. Nosila jsem tak 1,5 litru vody a nějaké jídlo na ten den. Celkově jsem mohla mít na zádech max 12 kg a batoh nebyl pocitově vůbec těžký.
Video s výbavou najdeš na YouTube nebo klikni SEM.
V dalších článcích ti už popíšu jednotlivé dny dopodrobna!
jsem certifikovaná lektorka mindfulness a koučka osobnostního rozvoje. Skrze mé kurzy předávám lidem funkční a ověřené metody, které povedou k objevení toho, kdo jsou teď a kým chtějí být dál.
Učím jenom to, co žiju a co žiju se stalo moji vášní.
Dělá mě šťastnou, když můžu mindfulness předávat dál a zasévat semínka změn ve vašich životech.
Můj příběh si přečtěte zde >>
Mám pro tebe zDARma e-book:
Základy mindfulness: je to pro mě?
Mindfulness je schopnost, která ti pomůže čelit stresu a dalším nástrahám tvého života. Vybaví tě lepší odolností a náročné situace zvládneš s přehledem a všímavě. Jde o vědecky podloženou metodu! E-book ti přináší základní vhled do mindfulness.
TĚŠÍ MĚ, ŽE SE NAŠE CESTY POTKÁVAJÍ A MÁŠ ZÁJEM ODE MĚ NAČERPAT MÉ POZNÁNÍ!
Tvoje osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě (Mgr. Silvie Ammerová) v bezpečí a budu je na základě tvého souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.
Stisknutím tlačítka vyjadřuješ svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání produktu zdarma, který sis vybral, a také dalších poznatků ode mě, které se budou týkat seberozvoje a mindfulness. Svůj souhlas můžeš kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v patičce každého zaslaného e-mailu.
Hurá, oficiality máme za sebou. Po kliknutí na tlačítko se za pár chvil můžeš pustit do všímavého studia.