Meditace vychází z východních tradic a využívá se po desetiletí. Mindfulness pro západní společnost vznikla v minulém století pod vedením profesora Jona Kabata-Zinna, který vytvořil programy oproštěné o náboženství a přizpůsobil meditaci moderní společnosti.
Níže najdeš 7 podložených zajímavostí, které má věda o mindfulness a meditaci:
- Praktiky založené na všímavosti mohou být užitečné při úzkosti a depresi. Kurzy mindfulness jsou lepší než žádná léčba a mohou fungovat stejně dobře jako terapie založené na důkazech, například kognitivně behaviorální terapie. Doporučuji ti kombinaci!
- Studie, které se zabývaly účinky meditace nebo všímavosti na bolest, měly smíšené výsledky. Příznivý účinek mindfulness byl na chronickou bolest. Na bolest akutní nemá praktikování mindfulness takový vliv, ale může zlepšit toleranci člověka k bolesti.
- Meditace všímavosti může snížit nespavost a zlepšit kvalitu spánku. Jejich účinky jsou srovnatelné s účinky kognitivně behaviorální terapie nebo cvičení.
- Meditace a všímavost mohou snížit příznaky posttraumatické stresové poruchy (PTSD). V jedné studii u veteránů byla meditace stejně užitečná jako terapie prodlouženou expozicí, široce přijímaná léčba PTSD.
- Praxe založená na všímavosti může lidem pomoci zotavit se z poruch užívání návykových látek. Tyto postupy byly použity k tomu, aby pomohly lidem zvýšit jejich povědomí o myšlenkách a pocitech, které spouštějí touhy, a naučit se způsoby, jak snížit jejich automatické reakce na touhy.
- Všímavost může zlepšit duševní zdraví lidí s rakovinou. Praxe pomohla významně snížit psychický stres, únavu, poruchy spánku, bolest a příznaky úzkosti a deprese. Většina zkoumaných lidí byly ženy s rakovinou prsu; účinky mohou být u jiných skupin lidí odlišné.
- Studie naznačují možné přínosy meditace na redukci váhy a zvládání stravovacích návyků. Zvláště slibné se zdají programy, které kombinují formální meditaci a praktiky všímavosti s neformálními cvičeními všímavosti (učí se v 8týdenním programu mindfulness).
Článek vychází z anglického originálu z NIH.