Jak správně meditovat?

MÍSTO

Místo, kde budeš meditovat je klíčové. Vyber si takové místo, kde tě nikdo nebude rušit, a kde ti bude příjemně. Může to být nějaká místnost u tebe doma, nebo uzavřená kancelář v práci nebo můžeš meditovat v autě na parkovišti. Je to jen na tebe. Nahrávku si můžeš pustit nahlas anebo ve sluchátkách.

POZICE

Z mého pohledu jsou vhodné tři pozice k meditaci.

  • Poloha v leže

Lehnout si na zem, gauč nebo postel je velmi příjemné. Leh na zádech je ideální pro rovná záda a uvolněné tělo. POZOR na to, abys během meditace neusnul/a.

Polohu na zádech doporučuji v situacích, kdy to zdravotní stav vyžaduje, v ostatních případech ti doporučuji další dvě pozice.

  • Poloha v sedě

Druhou možností je během meditace sedět. Sednout si můžeš na židli, meditační polštářek, kraj gauče apod. Důležité je mít rovná záda, hlavu vzpřímenou na krku, ramena uvolněná a ruce volně složené v klíně. Můžeš si také bedra vypodložit polštářkem, aby ti pozice byla příjemná. Nohy necháš zkřížené nebo budou volně padat dolů a ploskou budeš cítit kontakt s podlahou.

Není potřeba dělat lotosový květ nebo jiné jógové pozice, prostě si normálně sedni a narovnej záda. To je vše 🙂

  • Poloha ve stoje

Možná pro tebe neobvyklá pozice, ale i ta je možná. Ve stoje nemusíme klást takový důraz na rovná záda a zároveň se nemusíme bát, že usneme.

DECH

V každé meditaci se většinou zaměřujeme na dech. Dech může představovat tvoji KOTVU, která tě vždy vrátí do přítomného okamžiku. Když uslyšíš v meditaci instrukci, aby jsi pozoroval/a dech, znamená to pouze to, že vnímáš, jak tělo dýchá. Vnímáš místa, která se nafukují a poté klesají.

NEZNAMENÁ TO, že máš dech upravovat a měnit jeho intenzitu.

Možná ti to na začátku nepůjde a budeš mít tendenci dech měnit. Nevadí. Zkus to jen pozorovat a zkoušet, zkoušet, zkoušet 🙂

POMŮCKY

Možná jsi viděl/a, že lidé, kteří meditují mají krásné jógové podložky, meditační polštářky, surové oblečení, korále na krku a tibetskou mísu. TO TY MÍT NEMUSÍŠ. Pro tvůj začátek praxe ti bude stačit pouze tvé odhodlání a vůle.

KOLIK MINUT MEDITOVAT

V 8týdenním kurzu tě budu učit, abys meditoval/a alespoň 20 minut denně. Meditaci si můžeš složit z několika různých meditací a vyčlenit si na ně časové úseky ve tvém dni. DOPORUČUJI si především v prvních týdnech meditaci naplánovat do diáře, abys na ni nezapomínal/a.

Například můžeš meditovat 7 minut ráno Chvilku pro sebe a odpoledne si dát 15 minut Všímavé procházení těla nebo meditace zaměřené na laskavost.

Vědecky prokázané účinky meditace jsou již od 20 minut denně, proto ti nedoporučuji méně. Pokud máš chuť a baví tě to, pak můžeš přidat. Já ve svých začátcích meditovala hodinu denně. Ze začátku to bylo příšerné :), ale časem se z toho stal krásný rituál dne. Když začneš vidět výsledky, pak se ti bude dodržovat praxe mnohem snadněji.

Pojď se vydat do praxe a vyzkoušej jednu z mých nahrávek, které jsou pro tebe na webových stránkách zdarma.

Mgr. Silvie Ammerová
jsem certifikovaná lektorka mindfulness a koučka osobnostního rozvoje. Skrze mé kurzy předávám lidem funkční a ověřené metody, které povedou k objevení toho, kdo jsou teď a kým chtějí být dál. Učím jenom to, co žiju a co žiju se stalo moji vášní. Dělá mě šťastnou, když můžu mindfulness předávat dál a zasévat semínka změn ve vašich životech. Můj příběh si přečtěte zde >>

Mám pro tebe zDARma e-book:

Základy mindfulness: je to pro mě?

Mindfulness je schopnost, která ti pomůže čelit stresu a dalším nástrahám tvého života. Vybaví tě lepší odolností a náročné situace zvládneš s přehledem a všímavě. Jde o vědecky podloženou metodu! E-book ti přináší základní vhled do mindfulness.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Chci si přečíst základy Mindfulness

    eBook zdarma, který ti přiblíží nejdůležitější body mindfulness

  • Nejnovější články
  • Kategorie