Místo, kde budeš meditovat je klíčové. Vyber si takové místo, kde tě nikdo nebude rušit, a kde ti bude příjemně. Může to být nějaká místnost u tebe doma, nebo uzavřená kancelář v práci nebo můžeš meditovat v autě na parkovišti. Je to jen na tebe. Nahrávku si můžeš pustit nahlas anebo ve sluchátkách.
Z mého pohledu jsou vhodné tři pozice k meditaci.
Lehnout si na zem, gauč nebo postel je velmi příjemné. Leh na zádech je ideální pro rovná záda a uvolněné tělo. POZOR na to, abys během meditace neusnul/a.
Polohu na zádech doporučuji v situacích, kdy to zdravotní stav vyžaduje, v ostatních případech ti doporučuji další dvě pozice.
Druhou možností je během meditace sedět. Sednout si můžeš na židli, meditační polštářek, kraj gauče apod. Důležité je mít rovná záda, hlavu vzpřímenou na krku, ramena uvolněná a ruce volně složené v klíně. Můžeš si také bedra vypodložit polštářkem, aby ti pozice byla příjemná. Nohy necháš zkřížené nebo budou volně padat dolů a ploskou budeš cítit kontakt s podlahou.
Není potřeba dělat lotosový květ nebo jiné jógové pozice, prostě si normálně sedni a narovnej záda. To je vše 🙂
Možná pro tebe neobvyklá pozice, ale i ta je možná. Ve stoje nemusíme klást takový důraz na rovná záda a zároveň se nemusíme bát, že usneme.
V každé meditaci se většinou zaměřujeme na dech. Dech může představovat tvoji KOTVU, která tě vždy vrátí do přítomného okamžiku. Když uslyšíš v meditaci instrukci, aby jsi pozoroval/a dech, znamená to pouze to, že vnímáš, jak tělo dýchá. Vnímáš místa, která se nafukují a poté klesají.
NEZNAMENÁ TO, že máš dech upravovat a měnit jeho intenzitu.
Možná ti to na začátku nepůjde a budeš mít tendenci dech měnit. Nevadí. Zkus to jen pozorovat a zkoušet, zkoušet, zkoušet 🙂
Možná jsi viděl/a, že lidé, kteří meditují mají krásné jógové podložky, meditační polštářky, surové oblečení, korále na krku a tibetskou mísu. TO TY MÍT NEMUSÍŠ. Pro tvůj začátek praxe ti bude stačit pouze tvé odhodlání a vůle.
V 8týdenním kurzu tě budu učit, abys meditoval/a alespoň 20 minut denně. Meditaci si můžeš složit z několika různých meditací a vyčlenit si na ně časové úseky ve tvém dni. DOPORUČUJI si především v prvních týdnech meditaci naplánovat do diáře, abys na ni nezapomínal/a.
Například můžeš meditovat 7 minut ráno Chvilku pro sebe a odpoledne si dát 15 minut Všímavé procházení těla nebo meditace zaměřené na laskavost.
Vědecky prokázané účinky meditace jsou již od 20 minut denně, proto ti nedoporučuji méně. Pokud máš chuť a baví tě to, pak můžeš přidat. Já ve svých začátcích meditovala hodinu denně. Ze začátku to bylo příšerné :), ale časem se z toho stal krásný rituál dne. Když začneš vidět výsledky, pak se ti bude dodržovat praxe mnohem snadněji.
Pojď se vydat do praxe a vyzkoušej jednu z mých nahrávek, které jsou pro tebe na webových stránkách zdarma.
Mám pro tebe zDARma e-book:
Mindfulness je schopnost, která ti pomůže čelit stresu a dalším nástrahám tvého života. Vybaví tě lepší odolností a náročné situace zvládneš s přehledem a všímavě. Jde o vědecky podloženou metodu! E-book ti přináší základní vhled do mindfulness.