Jsme neustále obklopeni stresem. Při zadání klíčového slova stres do Google vyhledávače mi vyjelo neuvěřitelných 329 000 000 výsledků. Z toho mohu usuzovat, že je to něco, co nás pálí. Nepřicházím se zcela novými informacemi, ale pokusím se dát dohromady výsledky mého bádání v oblasti stresu, které mě pomohly pochopit, jak to funguje a jak mít stresové situace pod kontrolou.
Začneme u základu, a to u mozku. Mozek je naprogramovaný na přežití a podle toho volí automatické reakce především k záchraně vlastního života.
Ve stavu nejvyšší pohotovosti přechází naše tělo do režimu 3 U, tedy útok, ustrnutí, útěk. Tyhle reakce má na starosti sympatický nervový systém. V tomto pohotovostním režimu se zapojují oblasti mozku zodpovědné za strach (amygdala) a tělo produkuje hormony (adrenain, kortizol), které zvyšují tepovou frekvenci, rozšiřují zorničky, zvyšují obsah glukózy v krvi. Ruce a nohy jsou prokrveny a tělo je připravené podávat nadstandardní výkon. Zároveň jsou pozastaveny jiné tělesné funkce, které nejsou teď důležité, například trávení a myšlení!
„stres vždy vypíná myšlení“
Zmíněné procesy nám pomáhají přežít. Představ si, že se stala nehoda a tvého partnera, dítě zavalil strom. V tu chvílí, během 0,5 sekund se aktivuje stresová reakce a ty jsi schopen díky tomu uzvednout strom (nepřemýšlíš, jestli je to možné), máš svaly prokrvené, tak že tvé tělo podá extrémní výkon a máš hodně energie.
Zároveň se ti sníží další dva hormony, a to serotonin (hormon štěstí) a oxytocin (empatie, láska, ohleduplnost), je to z jednoho prostého důvodu. Když budeš v situaci ohrožení života, pak ti snížení zmíněných hormonů pomůže zachránit život sobě. Jsme na krátkou dobu bezohlední.
Když hrozba pomine, tělo se vrací do normální fungování a potřebuje odpočinek!!
To co jsem popsala je krátkodobý stres, který nám pomáhá přežít. Co, ale příroda nevymyslela, je dlouhodobý stres. Stresová reakce se nemusí spouštět pouze u fyzického ohrožení života. Neřešené vztahy, neustálý spěch a shon, hodně práce, multitasking, práce která nás nebaví nebo přetěžuje, jednám v rozporu se sebou (říkám ano, když si myslím ne). …. seznam by mohl být nekonečný.
Když jsme často přepracovaní, ustaraní, nepříjemné situace se na nás valí jako balvan, máme mnoho starostí, pak se režim 3U (útěk, ustrnutí, útok) aktivuje častěji a na delší dobu, než je tělo stavěné. Tím vzniká chronický stres, jehož dopady jsou pro tělo katastrofální. Během stresová nám více a rychleji pracuje srdce a máme zrychlený krevní oběh, důsledkem může být vysoký krevní tlak, mrtvice, infarkt, trombóza, cukrovka, obezita, únava, smutek, špatná nálada, deprese, úzkostná panika, výkyvy nálad, bezohlednost, lidi mi lezou na nervy, snížená funkce imunitního systému a mnoho dalšího.
Chronicky stres zažíváme také, když jsou požadavky okolí na náš výkon vyšší, než na jaké stačí naše schopnosti zvládat zátěžové situace. Praxí mindfulness se můžeme naučit aktivovat opačnou reakci na automatické 3U (útěk, ustrnutí, útok). V režimu uvolněných rekací tělo dostává signál, že není v nebezpečí, nastoupí fyziologická relaxace, během které se aktivuje parasympatický nervový systém. Sníží se hladiny kortizolu a adrenalinu v krvi, tepová frekvence je v normě včetně trávení a dalších funkcí.
„parasypatický nervový systém je součástí autonomního nervového systému sloužícího k řízení útrob, cév a některých dalších orgánů. Je nejaktivnější v průběhu spánku. Jeho činnost zvyšuje činnost trávicího ústrojí, vyvolává slinění, vylučování trávicích šťáv, zvyšuje pohyblivost trávicí trubice, zpomaluje srdeční činnost, zužuje průdušky, zmenšuje zornici, způsobuje erekci atd. Má opačný účinek než sympatikus. Ve srovnání se sympatikem je spíše aktivován v klidu (po jídle). Za normálních okolností oba systémy pracují v rovnováze“
Možná teď přemýšlíš nad tím, jak se tedy stresu zbavit?
Tuhle myšlenku ti vyvrátím. Stres je velmi dobrý pomocník, díky kterému jsme jako lidstvo přežili. Ochraňuje nás před reálnými hrozbami z okolí. Někdy nám může malá porce stresu pomoc v dokončení práce a vyburcovat nás k lepším výkonům (eustres). Stresové hormony v rozumné míře pomíhají v soustředění se a vytváření nových vzpomínek, také zlepšují náladu. Jsou pomocné v situacích, kdy dokážeme problémy vnímat jako výzvy. Lepší variantou je eliminace stresu a s tím ti může pomoc mindfulness.
Zdroje:
https://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/parasympaticky-nervovy-system-hovor-parasympatikus-6
Jennifer R. Wolkin- 5 minutové meditace na každý den
Mám pro tebe zDARma e-book:
Mindfulness je schopnost, která ti pomůže čelit stresu a dalším nástrahám tvého života. Vybaví tě lepší odolností a náročné situace zvládneš s přehledem a všímavě. Jde o vědecky podloženou metodu! E-book ti přináší základní vhled do mindfulness.